Početna

Nekad bilo...

Sara Jaćimović pobjednica osmomartovskog turnira u Prijedoru

Sara Jaćimović, ženski FIDE majstor, pobjednik je petog Osmomartovskog turnira, koji je 11. marta organizovao ŠK Rudar iz Prijedora.

Read more...
Aleksi Ninkoviću dvije nagrade u Crikvenici PDF Print E-mail
Written by Branko Tomic   
Saturday, 02 September 2017 20:00

Kao i prethodne godine u Splitu, Škola šaha "Skakač" je imala svoje predstavnike na Međunarodnom festivalu za mlade "Adriatic 2017".

Ovog puta domaćin je bila Crikvenica, od 22. do 27. avgusta.

Na trodnevnom kampu u hotelu "Katarina" predavanja velemajstora Ognjena Cvitana pratili su Aleksa i Marko Ninković, a proklamovani cilj je podizanje nivoa šahovskog znanja i vještine kod mlađih uzrasta.

Turniri u brzopoteznom šahu u 3 grupe - do 10, 12 i 16 godina - na programu su bili 25. avgusta.

Ovdje smo imali 3 predstavnika; braći Ninković se pridružila ženski FIDE majstor Maša Maksimović.

U grupi do 12 godina Aleksa je u konkurenciji 17 šahista iz Slovenije, Srbije, BiH, Ukrajine i Hrvatske osvojio 6. mjesto, što mu je donijelo šahovsku garnituru kao nagradu.

Tabela

  1. Boris Stanković 8½
  2. Lovro Novosel 7
  3. Nejc Herega 7
  4. Karlo Mijić 6½
  5. Petra Kovač 5½
  6. Aleksa Ninković 5
  7. Petar Remetović 5
  8. Domagoj Lončarić 4½
  9. Viktor Vržesnevskji 4½
  10. Jakov Štampar 4½
  11. Gregor Kršić 4
  12. Lana Trglavčnik 4
  13. Erik Cvetković 4
  14. Filip Šarić 3½
  15. Marko Štancl 3
  16. Karla Korunić 3
  17. Igor Božić 1½

Maša Maksimović je važila za favorita u starijoj grupi, u kojoj su bila 34 igrača, ali je na nešto lošiji rezultat vjerovatno uticalo što je doputovala neposredno pred turnir.

S druge strane, Marko Ninković je ostvario očekivanih 50 odsto.

Tabela

  1. Josip Smetiško 8
  2. Mihael Jakrlin 7
  3. Augustin Komin-Umo 6
  4. Danijel Duda 6
  5. Katarina Bogdanić 6
  6. Jelena Dašić 6
  7. Mario Ljubičić 6
  8. Ivan Trošelj 5½
  9. Ivan Morić 5½
  10. Erik Haidinger 5
  11. Maša Maksimović 5
  12. Marija Smetiško 5
  13. Jelena Kokša 5
  14. Magdalena Muha 5
  15. Agata Vujić 5
  16. Oliver Živčić 5
  17. Patrik Zečić 4½
  18. Anamarija Radiković 4½
  19. Josip Birkić 4½
  20. Karlo Đukin 4½
  21. Marko Ninković
  22. Marin Tomljanović 4
  23. David Galoić 4
  24. Roko Kasun 4
  25. Vid Šarić 4
  26. Milena Bertović 4
  27. Kristijan Viduka 4
  28. Pavo Šimić 4
  29. Sara Arlavi 3½
  30. Noemi Bedić 3
  31. Silvio Franolić-Kukina 2
  32. Filip Vučić 2
  33. Lana Božić 1
  34. Ante Radalj 0

Igrano je 9 kola, uz tempo od 5 minuta po igraču i dodatne 3 sekunde za svaki povučeni potez.

Dan kasnije održani su turniri u ubrzanom šahu, uz tempo od 10 minuta za partiju plus 5 sekundi za povučeni potez.

Odličan rezultat u grupi do 12 godina zabilježio je, osvajanjem 3. mjesta u konkurenciji 18 takmičara, Aleksa Ninković. Sakupio je 4½ poena iz 7 partija, što mu je donijelo medalju, diplomu i predmetnu nagradu.

Tabela

  1. Boris Stanković 6
  2. Karlo Mijić 5½
  3. Aleksa Ninković
  4. Petra Kovač 4½
  5. Viktor Vržesnevskji 4½
  6. Lovro Novosel 4½
  7. Gregor Kršić 4
  8. Petar Remetović 4
  9. Domagoj Lončarić 3½
  10. Lana Trglavčnik 3½
  11. Niko Karlo Spudić 3
  12. Erik Cvetković 3
  13. Filip Arapović 3
  14. Marko Štancl 3
  15. Jakov Štampar 2½
  16. Ajda Novak 2
  17. Filip Šarić 1
  18. Igor Božić 1

Grupa do 16 godina je bila rejtingovana, a nešto bolje plasmane u odnosu na brzopotezni turnir ostvarili su i Maša Maksimović i Marko Ninković.

Tabela

  1. Daniel Duda 6½
  2. Mihael Jakrlin 6
  3. Josip Smetiško 5
  4. Katarina Bogdanić 5
  5. Augustin Komin-Umo 5
  6. Maša Maksimović 5
  7. Mario Ljubičić 4
  8. Patrik Zekić 4
  9. Ivan Trošelj 4
  10. Magdalena Muha 4
  11. Erik Haidinger 4
  12. Matija Fauković 4
  13. Karlo Đukin 4
  14. Josip Birkić 4
  15. Gabrijel Mažuran 4
  16. Marko Ninković
  17. David Galoić 3½
  18. Marija Smetiško 3½
  19. Jelena Kokša 3½
  20. Pavo Šimić 3½
  21. Anamarija Radiković 3
  22. Sara Arlavi 3
  23. Silvio Franolić-Kukina 3
  24. Roko Kasun 3
  25. Oliver Živčić 3
  26. Vid Šarić 3
  27. Ivan Morić 2½
  28. Milena Bertović 2½
  29. Noemi Bedić 2½
  30. Ana Marija Horvat 2½
  31. Kristijan Viduka 2
  32. Filip Vučić 2
  33. Ante Radalj 1
  34. Lana Božić 0

Vrhunac festivala su bile simultanka Garija Kasparova, koju je 26. avgusta dobio sa 16:0, i URS blic open, održan 27. avgusta.

Među 119 šahista iz 7 država bila su 3 velemajstora, 9 intera, te 9 muških i 2 ženska FIDE majstora.

Nakon 13 kola, uz tempo od 5 minuta, slavio je hrvatski velemajstor Ivan Šarić, kome je pola poena jedini uspio da otrgne kolega po tituli Ognjen Cvitan.

Školu šaha "Skakač" predstavljala su 4 igrača. Maša Maksimović je osvojila 32, Marko Ninković 85, Aleksa Ninković 90, a Jelena Mandić 103. mjesto. Maša je pri tome zaradila 55, a Marko 61 rejting poen. Jelena je prvi put izašla na rejting listu za brzopotezni šah sa 1.472, a Aleksa sa 1.460 poena.

Konačnu tabelu pogledajte OVDJE.

Podijeljeno je 12 novčanih i 19 specijalnih nagrada.

Na svim turnirima su sudili Bojan Birk i Vlado Karagić.

Organizator je Fond "Garry Kasparov Adriatik", dok je o tehničkim detaljima brinuo Šahovski klub "e4" iz Zagreba.

Pokrovitelj manifestacije bilo je Grad Crikvenica, na čijem se čelu nalazi Damir Rukavina, inače FIDE majstor.

Last Updated on Saturday, 02 September 2017 20:09
 

Pretraga

Reklame

Banner
Banner
Banner
Banner
Naučite šah uz Školu šaha Skakač, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting