Početna

Nekad bilo...

Vidovdanski turnir mladih repriza Svetosavskog

Milana Babić iz Teslića, Bojana Bojanić iz Dervente, Mirko Šajin iz Bijeljine i Bojan Maksimović iz Banjaluke pobjednici su 24. vidovdanskog turnira mladih, održanog 28. juna u Banjaluci.

Read more...
Milana Babić ODBRANILA TITULU, rekordan broj mladih šahista na NAJSLAĐEM TURNIRU PDF Print E-mail
Written by Branko Tomic   
Saturday, 14 October 2017 22:42

Milana Babić iz Teslića odbranila je titulu šampiona za djecu do 9 godina starosti na turniru odigranom 14. oktobra u Banjaluci, u organizaciji Škole šaha "Skakač".

Ona je osvojila 6½ poena iz 7 partija, koliko je, uz slabije dodatne kriterijume, imala i njena sestra Maša.

Milana je tek treći igrač od 1999, od kada se igraju ovi turniri, koji je ostvario dvostruki trijumf. Prije nje, u tome su uspjeli Dragana Nešić (2000. i 2001.) i Radoslav Ćetojević (2007. i 2008).

Na 19. otvorenom prvenstvu za djecu do 9 godina starosti, u OŠ "Ivo Andrić", nastupila su rekordna 32 igrača iz Doboja, Teslića, Prijedora, Viteza, Dervente, Trna, Bronzanog Majdana, Lamovite i Banjaluke, među kojima je bilo 6 djevojčica.

Školu šaha "Skakač" predstavljalo je 14 igrača, a najuspješniji su bili Andrija Škobo na trećem i Petar Deležan na četvrtom mjestu. Sveukupno, predstavnici aktuelnog, četvorostrukog ekipnog omladinskog šampiona Srpske skupili su 45 poena iz 98 partija, što daje 45,9 odsto uspješnosti.

Takmičenje je otvorio Borislav Predojević, rukovodilac Škole šaha "Mat" iz Teslića.

Ranije su takmičenja igrana uz tempo od 15 minuta po igraču, ali su sada prvi put mladi šahisti imali po 10 minuta za razmišljanje tokom partije i bonus od 5 sekundi za svaki povučeni potez.

Turnir je, dodajmo, posjetio i velemajstor Milan Vukić, četvorostruki prvak Jugoslavije i šahovska legenda na ovim prostorima.

Tabela

  1. Milana Babić 6½
  2. Maša Babić 6½
  3. Andrija Škobo 5
  4. Petar Deležan 5
  5. Đorđe Lukić 5
  6. Vuk Domagoj 4½
  7. Luka Tomić 4½
  8. Nikola Deležan
  9. Nikola Abramović 4
  10. Filip Šikman 4
  11. Vukašin Gligić 4
  12. Đorđe Jokić 4
  13. Nemanja Banović 4
  14. Marko Mandić 4
  15. Anastasija Višekruna
  16. Matej Marjanović 3½
  17. Eman Skopljak 3½
  18. Stefani Stanić 3
  19. Luka Grbić 3
  20. Aleksa Višekruna 3
  21. Milenko Davidović 3
  22. Andrej Malenčić 3
  23. Uroš Obradović 3
  24. Aleksa Cvijanović 3
  25. Ana Ninković
  26. Andrej Todorović
  27. Emilija Gajić 2½
  28. Teodor Florjan 2
  29. Sergej Lolić 2
  30. Andrija Škondrić 1½
  31. Marko Kostić
  32. Filip Deležan ½

Pobjedniku su pripali pehar i statua skakača, tradicionalni poklon velemajstora Borkija Predojevića, trojki prvoplasiranih diplome i medalje, 11 najsupješnijih dobilo je šahovske knjige, a svim učesnicima su dodijeljene zahvalnice.

Najmlađim takmičarima, Emiliji Gajić iz Prijedora i Đorđu Lukiću iz Doboja, organizator je priuštio najslađe zadovoljstvo - po 1,3 kilograma slatkiša!

Ukupno je odigrano 112 partija, u kojima je viđeno samo 14 remija! Bijeli su slavili 54, a crni 44 puta.

Pravdu je dijelio Nemanja Šipka, FIDE sudija, dok je nagrade uručio i takmičenje zatvorio Borislav Predojević.

Manifestaciju je, podsjetimo, 1999. idejno začeo Nedeljko Jotanović iz Doboja. Takmičenje je potom, od 2009. do 2011, nastavio "Gambit", da bi posljednih 6 turnira organizovala Škola šaha "Skakač".

Izvještaj sa turnira možete pogledati u ponedjeljak oko 7.30, u Jutarnjem programu RTRS-a.

Lista pobjednika

Na dosadašnjim takmičenjima, igranim u Doboju (do 2008.) i Banjaluci (2009. do 2017), pobjeđivali su:

  • 1999. - Srđan Jefić (Doboj)
  • 2000. - Dragana Nešić (Kladari-Doboj)
  • 2001. - Dragana Nešić (Kladari-Doboj)
  • 2002. - Aleksandar Kokotović (Orahovica-Bileća)
  • 2003. - Dragan Pejić (Rječica-Doboj)
  • 2004. - Miloš Marić (Doboj)
  • 2005. - Sara Jaćimović (Brod)
  • 2006. - Stefan Tepić (Derventa)
  • 2007. - Radoslav Ćetojević (Banjaluka)
  • 2008. - Radoslav Ćetojević (Banjaluka)
  • 2009. - Marko Popadić (Mrkonjić Grad)
  • 2010. - Filip Glišić (Gradiška)
  • 2011. - Bojan Maksimović (Banjaluka)
  • 2012. - Andrej Trifunović (Kotor Varoš)
  • 2013. - Marko Lipovčić (Teslić)
  • 2014. - Ivan Marjanović (Vitez)
  • 2015. - Ismet Mešić (Klokotnica - Doboj Istok)
  • 2016. - Milana Babić (Teslić)
  • 2017. - Milana Babić (Teslić)
Last Updated on Monday, 20 November 2017 21:24
 

Pretraga

Reklame

Banner
Banner
Banner
Banner
Naučite šah uz Školu šaha Skakač, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting