Početna

Nekad bilo...

Maša Maksimović donijela prvu seniorsku titulu "Skakaču"

Potpun trijumf banjalučkog šaha na pojedinačnim šampionatima Srpske za 2016. godinu donijela je Maša Maksimović (16), član Škole šaha "Skakač", koja je slavila u ženskoj seniorskoj konkurenciji, na takmičenju održanom 24. i 25. decembra u Prijedoru.

Read more...
Skakač najuspješniji na prvenstvu BiH za mlade, Junioru najviše medalja PDF Print E-mail
Written by Branko Tomic   
Thursday, 17 May 2018 23:19

Škola šaha "Skakač" iz Banjaluke osvojila je tri zlatne i jednu srebrnu medalju na 19. kadetskom i omladinskom prvenstvu BiH, održanom u Neumu od 13. do 16. maja, pri čemu je i po broju plasmana na evropsko odnosno svjetsko prvenstvo postao najuspješniji klub na ovom takmičenju.

Ujedno je ponovljen uspjeh iz 2013. godine.

Peti član banjalučkog kluba ostao je na 4. mjestu, a svi zajedno su skupili 34 poena iz 40 partija, što daje 85 odsto uspješnosti! Ako bi se računale i partije iz doigravanja, učinak bi bio 42 poena iz 50 duela.

Škola šaha "Skakač"

Zlato manje imao je Travnik, dok je najviše medalja, pet, kući ponio OŠK Junior iz Sarajeva.

Čak 25 klubova je odnijelo kući najmanje jednu medalju.

U hotelu "Zenit" nastupilo je 112 takmičara, među kojima 58 kadeta i 44 kadetkinje, te 7 omladinaca i 3 omladinke.

Zanimljivo je da su klubovi iz Republike Srpske, iako su imali svega 44 predstavnika (ili 39 odsto od ukupnog broja), osvojili 50 odsto zlatnih (7) i srebrnih medalja (7), te 5 od 13 bronzi.

Velika nesrazmjera u broju učesnika, na štetu klubova i djece iz Republike Srpske, rezultat je, najblaže rečeno, nespretno zamišljenog sistema kvalifikacija, koji egzistira gotovo od samog početka održavanja državnih šampionata.

Takmičenje je otvorio Željko Bogut, predsjednik Šahovskog saveza Herceg-Bosne.

Igran je Berger, a učesnici su imali po 60 minuta na raspolaganju za razmišljanje.

Na kraju su viđena i dva razigravanja, na po 5 minuta, za titulu šampiona. U grupi kadetkinja do 18 godina Maša Maksimović je savladala Jelenu Tomić sa 2:0, dok je kod kadetkinja do 10 godina odigran dvokružni Berger. Milana Babić je imala 3½, njena sestra Maša 2½, dok je Lorena Čerkez ostala bez poena.

O bronzi je odlučivao i jedan žrijeb, takođe kod najstarijih kadetkinja, a više sreće je imala Mevlida Mahmutagić.

Kadeti do 8 godina

  1. Tarik Odžak (OŠK Junior, Sarajevo) 8
  2. Đorđe Lukić (Tešanj) 6
  3. Lazar Mimić (Dvorovi) 5
  4. Njegoš Bilanović (Dvorovi) 5
  5. Goran Mijić (OŠK Mat, Istočna Ilidža) 5
  6. Emin Pašić (OŠK Junior, Sarajevo) 3½
  7. Amer Hrnčić (Sloboda, Tuzla) 2
  8. Stefan Mitrović (Dvorovi) 1
  9. Matej Čerkez (Široki Brijeg) ½

Kadeti do 10 godina

  1. Emanuel Lazić (Svetozar Gligorić, Bijeljina) 8
  2. Daris Kulić (OŠK Junior, Sarajevo) 6½
  3. Mehmed Topoljak (Travnik) 6½
  4. Milan Ivanović (Dvorovi) 6
  5. Mihajlo Mašanović (Svetozar Gligorić, Bijeljina) 5
  6. Orhan Bečić (Čelik, Zenica) 4½
  7. Faruk El Šeik (Svetozar Gligorić, Bijeljina) 3½
  8. Borna Pehar (Brotnjo, Čitluk) 3½
  9. Ognjen Aleksić (Mladost, Teslić) 1
  10. Josip Zovko (Široki Brijeg) ½

Kadeti do 12 godina

  1. Ismet Mešić (Inzio-Tušanj, Tuzla) 7½
  2. Slobodan Pištalović (Velemajstor, Brčko) 7½
  3. Nikola Mrković (OŠK Mat, Istočna Ilidža) 6½
  4. Sanjin Ćulum (Sloboda, Tuzla) 6
  5. Nasir Radača (OŠK Junior, Sarajevo) 5½
  6. Mirko Šajin (Sveti Georgije, Bijeljina) 4
  7. Filip Pehar (Brotnjo, Čitluk) 3½
  8. Lukas Dominković (Orašje) 3
  9. Mihael Vukelja (Čapljina) 1
  10. Antonio David Markić (Široki Brijeg) ½

Kadeti do 14 godina

  1. Marko Lipovčić (ŠŠ Mat, Teslić) 8
  2. Dušan Kozomara (Svetozar Gligorić, Bijeljina) 6½
  3. Nemanja D. Aleksić (Mladost, Teslić) 6½
  4. Aleksej Vidić (Derventa) 6
  5. Faris Avdić (OŠ "Ilidža) 6
  6. Nermin Haznadar (OŠ "Ilidža") 5
  7. Emir Filipović (Bihać) 3
  8. Dario Živković (Orašje) 2
  9. Patrik Ostojić (Brotnjo, Čitluk) 1
  10. Miralem Ganić (Travnik) 1

Kadeti do 16 godina

  1. Bojan Maksimović (ŠŠ Skakač, Banjaluka) 8½
  2. Samuel Zenelaj (Igman, Konjic) 7½
  3. Dragan Stanković (Kotor Varoš) 7½
  4. Muharem Mahmutbegović (OŠK Živinice) 6½
  5. Miloš Đukarić (Mladost, Teslić) 4
  6. Nedim Šestić (Čelik, Zenica) 4
  7. Mijo Kovač (Travnik) 3
  8. Ivan Živković (Orašje) 2½
  9. Hrvoje Kožul (Zrinjski, Mostar) 1
  10. Ivan Dabić (Orašje) ½

Kadeti do 18 godina

  1. Rijad Burović (Alpong, Sarajevo) 7½
  2. Leon Bojo (Kiseljak) 6½
  3. Dino Marković (Čelik, Zenica) 6
  4. Vladislav Pejić (ŠŠ Skakač, Banjaluka) 5
  5. Ante Pehar (Brotnjo, Čitluk) 4
  6. Stefan Jotanović (Mladost, Teslić) 3
  7. Sanel Berbo (Goražde) 2
  8. Filip Perković (Žepče) 1
  9. Milan Zvijer (Osnovac, Bileća) 1

Omladinci

  1. Ivan Rajić (Travnik) 5
  2. Ermin Sinanović (OŠK Živinice) 5
  3. Zvonimir Karlović (Čapljina) 4½
  4. Aleksandar Mirković (Velemajstor, Brčko) 3
  5. Ivan Duvnjak (Tomislavgrad) 2
  6. Veljko Mališ (Dvorovi) 1
  7. Adnan Muratović (Goražde) ½

Kadetkinje do 8 godina

  1. Sajra Dedić (Travnik) 3
  2. Marija Ivanović (Dvorovi) 1

Kadetkinje do 10 godina

  1. Milana Babić (ŠŠ Skakač, Banjaluka) 8
  2. Maša Babić (ŠŠ Skakač, Banjaluka) 8
  3. Lorena Čerkez (Čelik, Zenica) 8
  4. Anastasija Đurić (Mladost, Teslić) 5
  5. Ana Ostojić (Brotnjo, Čitluk) 5
  6. Sara Vuković (OŠK Junior, Sarajevo) 4
  7. Nadina Šiljegović (Sloboda, Tuzla) 3
  8. Lamija Demirović (Sloboda, Tuzla) 2
  9. Ruža Rajić (Čapljina) 2
  10. Ida Bošnjak (Široki Brijeg) 0

Kadetkinje do 12 godina

  1. Tijana Stanišić (Sveti Georgije, Bijeljina) 8
  2. Nađa Hadžiabdić (OŠK Junior, Sarajevo) 7
  3. Lana Zakić (Čelik, Zenica) 6
  4. Helena Gajić (Crvena zvijezda, Obudovac) 6
  5. Nejla Čaušević (Travnik) 5½
  6. Tamara Stanišić (Sveti Georgije, Bijeljina) 5
  7. Ehlimana Babajić (Sloboda, Tuzla) 3½
  8. Anđela Ivanović (Dvorovi) 3
  9. Sofija Mimić (Dvorovi) 1
  10. Lamija Ganić (Travnik) 0

Kadetkinje do 14 godina

  1. Hana Bešlija (Stari Grad, Sarajevo) 5
  2. Miljana Golubović, Dvorovi) 4½
  3. Đurđica Kozomara (Svetozar Gligorić, Bijeljina) 4½
  4. Anastasija Stankić (Svetozar Gligorić, Bijeljina) 4
  5. Lejla Skula (Tešanj) 2
  6. Dajana Ramljak (Napredak, Zenica) 1
  7. Safija Ahmić (Tešanj) 0

Kadetkinje do 16 godina

  1. Ivana Mikić (OŠ "Antun Gustav Matoš", Vidovice) 8
  2. Bojana Bojanić (Derventa) 7
  3. Sadžida Džiho (Mostar) 5½
  4. Dragica Simić (Crvena zvijezda, Obudovac) 4½
  5. Ana Rajić (Travnik) 3½
  6. Emina Novaković (Čapljina) 3
  7. Aleksandra Narančić (Dvorovi) 2½
  8. Adna Agičević (Napredak, Zenica) 1
  9. Renata Kalajdžić (Dvorovi) 1

Kadetkinje do 18 godina

  1. Maša Maksimović (ŠŠ Skakač, Banjaluka) 4½
  2. Jelena Tomić (Dvorovi) 4½
  3. Mevlida Mahmutagić (OŠK Junior, Sarajevo 2½
  4. Vladanka Tomić (Mladost, Teslić) 2½
  5. Amina Tutić (Bosna, Sarajevo) 1
  6. Enida Šakota (Tešanj) 0

Omladinke

  1. Jelena Gušić (Osnovac, Bileća) 4
  2. Milena Bertović (Vitez 2013) 2
  3. Asja Kantardžić (OŠK Junior, Sarajevo) 0

Pobjednicima po grupama pripali su pehari, dok je troje najuspješnijih nagrađeno medaljama i diplomama. Pored toga, šampion BiH bira hoće li putovati na Evropsko (Letonija, od 19. do 30. avgusta) ili Svjetsko prvenstvo za mlade (Grčka, od 19. do 31. oktobra - U14, U16 i U18, i Španija, od 3. do 16. novembra - U8, U10 i U12).

Pobjednici kod omladinaca i omladinki putuju na Svjetsko omladinsko prvenstvo (Turska, od 4. do 16. septembra).

Nagrade je uručio Miro Marjanović, direktor šampionata.

Pravdu su dijelili Blago Vukoja, Vlado Stojanović, Željko Kovačević, Edo Duraković, Ivo Petrović, Željko Soldo i Vitko Okiljević.

Takmičenje je osržano u organizaciji Šahovske unije BiH, dok je o tehničkim detaljima brinuo Šahovski savez Herceg-Bosne.

Last Updated on Saturday, 23 June 2018 13:55
 

Pretraga

Reklame

Banner
Banner
Banner
Banner
Naučite šah uz Školu šaha Skakač, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting